Proč je dobré mít hifi switch a jaké jsou možnosti?

Streamování hudby se pomalu ale jistě začíná stávat majoritním způsobem poslechu hudby i mezi těmi největšími audiofily a s tím přichází na trh stále větší potřeba řešit vliv kvality internetového připojení na výsledný hudební zážitek. Ačkoliv tomu mnoho lidí odmítá věřit, switche můžou a mají značný vliv na výsledný zvuk a jejich vliv roste s tím, jak roste rozlišení a obvykle i cena sestavy. Vylepšené uzemnění audiofilských switchů totiž může vytvářet "tišší pozadí“ a vyšší kvalita přetaktování může zajistit nižší jitter a tedy i lepší výsledný zvuk sestavy. 

Michael Freemer ve své recenzi Silent Angelu Bonn NX uvádí např.  

Testování proběhlo, může ethernetový přepínač ovlivnit digitální zvuk? Odpověď je pro mě ano! A nebyl to mírný rozdíl ,zvuk se samozřejmě zlepšil ve všech hudebních směrech. Naštěstí Silent Angel vyrábí několik různých přepínačů, z nichž některé jsou mnohem levnější, stejně jako mnoho dalších produktů včetně přídavných hodin. Pokud máte slušnou digitální sestavu, měli byste zvážit výměnu síťového přepínače, který nebyl navržen s ohledem na  zvuk. Možná budete velmi příjemně překvapeni tím, co se stane, když jej nahradíte jiným navrženým s ohledem na zvuk. 

Časopis High Fidelity ve své recenzi switche Silent Angel Bonn N16 říká:

Testovaný LAN SWITCH přináší do systému velké změny. Přestože jsem jej poslouchal primárně se soubory streamovanými z Tidalu, potenciálně horšího zdroje signálu než soubory přehrávané z NAS, změny byly opravdu velké a cenné. Čím lepší signál, tím lepší zařízení, tím větší budou, ale i s levnými produkty přinesou vylepšení, za která bojujeme.

S N16 LPS získáme lepší rozlišení a odlišení, uvolněnější, ale také jasnější podání. Může se zdát úplně šílené, že obraz televizoru připojeného k Silent Angelu (plazma) a přes něj sledovaný Netflix (Homeland) měl jasnější barvy, více – řekněme – zářivější. Říkal jsem si, že takhle  doslova vidím, co dobrý switch přináší do systému. 

Switch se snadno instaluje, vizuálně nenáročný produkt nabízí širokou funkčnost. A skutečnost, že můžeme používat dvě sekce nezávisle, a dokonce je zapojit do série, vede k tomu, že  zařízení zůstává v redakci HIGH FIDELITY jako referenční produkt v našem referenčním systému. 

Naše zkušenost s audiofilskými síťovými přepínači je takové, že téměř každý zákazník nevěřil, že zapřičiní slyšitelný rozdíl, nicméně každý zákazník, který si u nás nějaký switch zapůjčil, si nakonec nějaký zakoupil. 

Jaký zvolit konkrétně model?  To záleží především na sestavě a vašich finančních možnostech. 

Nejlevnější řešení představuje Silent Angel Bonn N8, který nabízí základní funkcionalitu a možnost připojení na externí zdroj, nicméně u tohoto switche se pro jeho lepší výkon doporučuje využít dva za sebou a vaše síťové přehrávače zapojit až do toho druhého v pořadí.  Jedná se navíc o totožný výrobek jako je  English Electric 8Switch a Nuprime Omnia SW-8, Silent Angel je pro ně vyrábí. 

 

.

Další variantou je již zmíněný Bonn N16 LPS, ten představuje v podstatě dva Bonny N8 + externí zdroj spojený do jednoho zařízení. Model doporučujeme především lidem, kteří chtějí co nejjednodušší zařízení, stačí jej zapojit. 

.

Třetí možností je Bonn N8 pro, který oproti nižším variantám má zlacené konektory, lepší interní napájecí zdroj i lepší filtr hlučnosti a je připojitelný na případný externí zdroj Forrester F2. Příplatková varianta pak obsahuje i lepší generátor hodinového signálu. 

.

Nejlepší možností je Bonn NX, ultimativní switch z nerezové oceli, který má výstup i na externí generátor hodinového signálu Genesis GX. Ideálně pak může vzniknout kompletní sestava obsahující Bonn NX, externí hodiny GX, zdroj Forrester F2 a případně i Roon Server Rhein Z1 PLUS, který lze taky připojit na externí hodiny. Bonn NX s hodinami Genesis je referenčním filtrem velké částí zahraničních dealerů těch nejvíce higendových značek. Namátkou jde zmínit např. americký dealer reprosoustav Tidal The Voice That Is. Nicméně na výstavě Capital Fest 2023 ve Washingtonu se dalo najít velký počet místností s tímto switchem, který se pomalu ale jistě stává standardem. 

.

V případě, že máte streamer Lumin se pak jako nejlepší varianta jeví Lumin L2, ten je vyroben ve stejném designu jako tyto skvělé streamery a navíc obsahuje i port SFP, takže je nejvhodnější variantou pro modely U2/P1/X1, který tento port mají. Navíc se nejedná pouze o switch, ale může sloužit i jako music server pro Vaši hudební sbírku.  Většině zákazníků ale doporučujeme využít dva switche zároveň, takže i k Luminu L2 je vhodné nainstalovat alespoň jeden switch Silent Angel. 

.